Текст и видео: Радио Контакт плус (Даниела Томашевић). Фотографије: ПКЦ „Акваријус“ (Ђорђе Костовски)
Промоција програмске целине „Арт терапија за све“, коју чине Митровичка уметничка резиденција и Фестивал књижевности ЗаНа, одржана је протеклог викенда у Штипу, Северна Македонија.
Тиме је настављен процес регионалног уметничког повезивања и представљања савремених уметничких пракси које спроводи „Акваријус“ из Митровице.
У Дому омладине у Штипу отворена је изложба радова насталих током претходне три уметничке резиденције (2023–2025), на којој су представљени радови 30 уметника из десет земаља, уз посебан сегмент посвећен књигама штампаним у оквиру Фестивала књижевности ЗаНа.

Петра Јовановска: „Уметност као круг и инспирација из различитих уметничких праваца“
Сликарка Петра Јовановска из Северне Македоније, учесница овогодишње резиденције, истиче да јој је посебно значајно што се сусрети са колегама и организаторима настављају и ван Митровице.
„У Штипу смо се поново срели, што ми је веома драго. Ова резиденција је веома специфична – није само ликовна. То је моја прва мултирезиденција, где сам имала прилику да се сусретнем са уметницима из различитих области. Та размена ми је отворила нове видике, инспирисала ме да из других уметничких праваца преузмем импулсе и уклопим их у свој рад“, каже Јовановска.


Говорећи о месту уметности у савременом друштву, каже да у региону често није довољно цењена, али да то не умањује њену посвећеност.
„Уметност је у мени. Ја сам уметност. То је један круг који се наставља. Без обзира на околности и географске границе, уметник мора да иде даље – и ако пронађем једног човека коме је мој рад важан, то је успех“, поручује.

Александра Чавић: „Као да је проходало дете које сам створила у Митровици“
Програм у Штипу обухватио је и извођачке и музичке сегменте.
Глумица, кореографкиња и плесачица из Новог Сада, Александра Чавић, учесница прошлогодишње Митровичке уметничке резиденције, извела је перформанс „(Не)сигурност“, који је настао управо током њеног боравка у Митровици.
Александра истиче да је овај перформанс први пут поново извела након годину дана, када су се емоције слегле, што јој је омогућило дубље разумевање сопственог рада.





„Мислим да сада боље могу да прикажем оно што сам желела. Тада сам била пуна емоција и доживљаја, сада је то одрасло, као неко дете које је тада настало, а сада има годину дана и проходало је“, наводи Чавић.
Она признаје да је имала отпор према извођењу перформанса ван Митровице, јер је рад снажно везан за тај простор и околности у којима је настао.
„Имала сам осећај да нешто издајем ако изведем негде другде. Бојала сам се како ће сада изгледати, јер се тада све излило из мене. Међутим, сад сам свеснија теме и значења тог рада.“
Митровичка уметничка резиденција, како каже, оставила је на њу веома позитиван утисак, нарочито због људи које је упознала.


„Где год сам била раније, то је било – дођеш, видиш и идеш даље. Митровица је другачија. Вежеш се. Људи које сам тамо упознала остају део мог живота. Та повезаност је посебна“, каже Александра.
На питање да ли би препоручила резиденцију уметницима, одговара без двоумљења:
„Наравно. Поготово сада за време студентских протеста, рекла сам колегама који су добили позив да посете Косово: ‘Идите, морате то да осетите, да бисте разумели стварни живот тамо, а не оно што нам се приказује.’ Оно што уметник изнесе из Митровице је јако чисто и лековито. То је искуство које се не може поновити“, подвлачи Чавић.

Емир Хасани: „Кућа ван куће“
У музичком делу програма наступио је митровички бенд „Грув Хијена“. Гитариста и фронтмен Емир Хасани наглашава да њихов састав није усмерен на класичну промоцију, већ представља „другачију причу“. Ипак, истиче да су сарадња и гостовања ван локалне средине и те како важни.
„Мислим да је у сваком граду битно да људи који су у уметности сарађују на неки начин. Поготово у нашем граду, јер се не дешавају неке ствари превише, тако да свакако сарадња са Акваријусом може да значи за бендове. Доста бендова већ сарађује са њима и ово је сигурно идеална прилика, јер је лакше заједно пробити ново тржиште него ићи самостално. Међутим, бенд свакако мора да улаже много труда и рада – ово је професија која захтева да будете прави трубадури и да што више свирате на различитим местима. Ипак, када заједно одете на наступ, то је као кућа ван куће, такав је осећај.“





Хасани младим бендовима саветује да буду отворени за прилике.
„Зависи шта свирају, јер суштина музичког посла, бар до скоро, била је да мораш да идеш, свираш и промовишеш своју музику. То је један од начина, али није једини – сада, очигледно, друштвене мреже, ако си добар у томе, могу бити важан корак. Битно је да те људи чују. Да ли сто људи види твој наступ уживо или сто људи погледа снимак који си окачио на ТикТоку, претпостављам да је слично. Ако уложиш довољно рада и труда у било који од тих начина, на крају је резултат исти, јер људи су одвојили време да ти посвете пажњу – ако су то и учинили.“
На питање шта је данас битније – квалитет музике или добар маркетинг, Хасани каже да је тешко одредити.


„Код мене субјективно пролази оно што ја сматрам квалитетом и некако успевам да пронађем људе који праве музику која је за мене квалитетна. Није то увек лако доступно и можда није ни толико популарно, а неким другим људима се можда и не свиђа толико, али ето… Оно што је најпопуларније обично је и најприступачније свима – што је музички мотив чешће присутан, то се лакше памти, тако да има и тога. Све зависи од тога колико човек уложи енергије, времена и труда у нешто што жели да конзумира“, закључује Емир Хасани.

Александар Бошков: „Сарадња Штипа и Митровице доноси нове могућности за младе“
Александар Бошков, музичар и домаћин из Северне Македоније, један је од заслужних за успешну сарадњу између Дома омладине у Штипу и „Акваријуса“ из Митровице.
„Драго ми је што се у Штипу коначно нешто дешава и то на прави начин. Гости из Митровице су били сјајни, атмосфера је била само позитивна. Иако је било неких потешкоћа током организације, на крају је све испало како треба“, наводи Бошков.





Каже да је најтеже привући публику у Штипу, али верује да ће овај догађај помоћи младима да боље разумеју важност културе.
„Овакви догађаји су важни за културу нашег града и за целу земљу, јер доносе сарадњу са људима из других места.“
Бошков је ове године први пут посетио Митровицу и „Акваријус“, на позив сликара Стефана Младеновског из Криве Паланке – учесника прошлогодишње резиденције и њеног новог селектора.
„Кад сам био на затварању овогодишње Уметничке резиденције у Митровици, изненадило ме је колико има талентованих уметника и колико добро све функционише. За Дом омладине у Штипу велика је ствар што могу да сарађују са Акваријусом, јер је резиденција међународног карактера. То је велики плус за нас и за публику.“


Александар Бошков поручује да ће се са задовољством пријавити за резиденцију у Митровици, јер верује да овакав вид сарадње отвара многе нове прилике за младе уметнике.
Промоција програма „Арт терапија за све“, који укључује Митровичку уметничку резиденцију и Фестивал књижевности ЗаНа, претходно је одржана у Скадру, Албанија. Ова програмска целина, коју подржава УНМИК, до сада је окупила бројне уметнике и ауторе из региона, Европе и света.
Извор: Радио Контакт плус >>