Текст и видео: „Алтернативна“. Фото: ПКЦ „Акваријус“ (Милан Кабашић)
Мултимедијалном изложбом у ПКЦ-у Акваријус, у Северној Митровици, затворена је Митровачка уметничка резиденција.
Синоћ су приказивани филмови учесника – Алексеја Лапина, Џејле Готлиб и Николе Полића и изложени радови Петре Јовановске, Берине Шувалије, Аише Кечо, Луне Богнар, Мирсада Ђурђевића, те презентовани књижевни радови Амара Личине, Марије Петрановић Шерифовић и Бранислава Сарића, који су настали на резиденцији. Изложба је отворена до 21. маја.
Бавила сам се границама у корену – просторним, националним, али првенствено личним – казала је модна дизајнерка Луна Богнар, која је и добитница по први пут установљене специјалне награде резиденције.



„Волела сам идеју о симболици која је у нама, али и дуалност која се налази у Митровици, која ме је врло инспирисала и заправо мој највећи експеримент и интрига су били у тражењу границе шта је оно што је родитељско, шта је оно што је наслеђено, а шта је оно само што је наше“ – додала је она.
За социолога и мултимедијалног уметника, Бранислава Сарића, Митровица је, како је рекао, изузетно инспиративна.
Он је, како је објаснио, по први пут истински излагао. Додаје да је процес рада био леп, да су такви били и људи, те да је испуњен социјално и културолошки.

„Јако пуно материјала, инспирације и мој рад је на неки начен амалгам тога шта људи у Северној Митровици говоре кроз натписе на зидовима. На тај начин чини поезију пролетеријата, поезију обичног човека, колективну поезију, а други рад је завршио широм улица Северне Митровице у виду умрлице која ми је запала за око као једно место око ког се људи окупљају и размењују информације. Доста је пажње привукло и позитивне и негативне, али умногоме позитивне“, рекао је Сарић.
Лепљење „умрлице“ са стиховима изазвало је и реакцију Косовске полиције која га је зауставила на улици.


„Заправо су ми припадници полиције помогли да завршим пројекат, јер су ме замолили да нигде више не лепим те песме. Питали су ме да ли имам дозволу, рекао сам им да немам. Имали смо један разговор. Објаснио сам им да песма сама по себи није идеолошки обојена, није првокација ни на који начин, већ је један уметнички, поетски приказ града онако како сам га ја доживео. Преводио сам песму уживо, успут попричао с њима мало, тако да је то испочека било једно врло напето искуство, али на крају врло пријатно искуство које је ставило тачку на један диван период овде, на уметнички процес и крај уметничког пројекта“, додао је.


Посебну пажњу привукао му је један натпис код главног митровачког моста. „Има доста неких, условно речено, политичких, негативних, навијачких… усред свега тога стоји један ситан, јако лепим рукописом исписан – ‘сваки сусрет са вама је празник, госпођо Даловеј’, као цитат. Мени је био невероватан и јако забаван. Јако је важан у мојој песми коју сам на крају и презентовао. То је један од кључних стихова и тако се некако осећам према Митровици. Стварно сваки сусрет који сам овде имао је био неки мини-празник за мене“.
Берина Шувалија, студенткиња сликарства из Сарајева објаснила је да је тематика њене слике израђене, између осталог од старих чаршафа, љубавни троугао.


„Мислим да сам инспирацију донела из Сарајева, али да ми је Митровица првенствено пружила прилику да имам мотивацију за рад и да представим оно што јесам кроз своје сликарство, јер ми је било интересантно бавити се различитим текстурама, материјалима и цели процес рада“.
Додаје да ју је Митровица инспирисала, мотивисала за рад, а да је један од разлога дружење и људи.
„Осећам се као код куће. Колегиница и ја смо овде 7-.8 дана. Невероватно искуство, толико се осећам као да сам овде већ годинама“, казала је Шувалија.

До сада су на Акваријусовој резиденцији гостовали уметници из разних делова света – Немачке, Аустрије, Чешке, Перуа, Ирака, Русије, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске, Србије. Митровичка уметничка резиденција већ три године део је програмске целине „Арт терапија за све“ коју подржава Мисија Уједињених нација на Косову (УНМИК).
Извор: Алтернативна >>