Текст: Радио Митровица север (Ивана Вановац). Фотографије: ПКЦ „Акваријус“
Поводом Светског дана породице, Популациони фонд Уједињених нација (УНФПА) и ПКЦ „Акваријус“ из Северне Митровице, организовали су данас „Породични квиз“ у коме је учествовало десет екипа.
Квиз је завршен победом екипе „Пчелице“ иза које стоје четири члана породице Србљак. Награђени су уметничком статуом и друштвеном игром аутора Уроша Петровића. Сви учесници су на поклон добили своје породичне фотографије, које су не само лепе успомене, већ и својеврсна игра која спаја, јер се ради о стоделним слагалицама израђеним специјално за ову прилику.


Породице су уједно тимови који имају заједнички циљ – да кроз шест занимљивих игара прикупе највише бодова и покажу колико блискост, међусобно познавање и време проведено заједно утиче на квалитет породичних односа.
Десете екипа – десет породица играли су се пантомима, психолошких игара познавања навика и афинитета других чланова породице, физичке спретности…


Три мускетара, Крофнице, Сунђер Боб, Шапа, Бресквица, Балкан, само су нека од имена које су носили тимови родитеља и дечице. Породице су биле одушевљене и сложне у томе да овакве догађаје треба организовати много чешће.
Љубица Србљак је капитен победничке екипе, иако је најмлађа “Пчелица”.

Највише је уживала у последњој рунди, када је са осталим члановима породице, за 15 минута требало сложити стоделну слагалицу на којој се налази њихова породична фотографија.
Открила нам је тајну победничке екипе.
„Ми се увек слажемо и договарамо. Ако се увек слажемо и договарамо, ми увек победимо“, каже мала Љубица.


И Теодора Јелић је са татом, братом и сестром учествовала у квизу. Најзанимљивије јој је било у игри „Кап по кап“ у којој су по три члана сваке екипе за одређено време морале да напуне чашу, преносећи воду кашиком из удаљене чиније. Каже да је уживала подједнако и у последњој игри слагања фотографије.
„Јако ми се допало и мислим да треба да се упознамо још више након оних питања, када наше маме и тате нису биле ту, а ми смо морали да одговарамо на њих, па нам се одговори поклопе… Видели смо колико их заправо познајемо и сматрам да ово може да буде супер идеја да се још више међусобно зближимо“, прича Теодора, ученица шестог разреда.

Она уочава и шта је проблем модерне породице.
„Највише телефони… Запостављамо ту међусобну комуникацију и то највише утиче на то да ми о особама које виђамо сваки дан, по цео дан, не знамо најосновније ствари“.
Сматра да је победничка породица „имала бољу тактику, да је свако имао своју улогу, док су се код других те улоге преплитале, неко уђе у нечији посао па се све замеша и побрка“. Овако би вероватно могао да гласи одговор на питање – зашто се неке породице боље слажу, а неке су дисфункционалне и хаотичне.
Додаје на крају да је најважнија породична вредност љубав.
„Када некога волимо, ми можемо да одговоримо на неко питање о њему у по дана у по ноћи“.


Дамира Бахадир је са својом породицом присуствовала квизу. Као један од реализатора квиза, каже да је циљ догађаја био подстицање чланова породице на међусобно боље упознавање, боље слушање, више разговора и заједничких активности.
„Како је протицао квиз, питања која су била на квизу, било је шкакљивих неких одговора која су показала да се не познају довољно, а та питања су била проста… Мислим да ће ово мало да их подстакне на размишљање, да се друже више и да тако те неке једноставне ствари знају једни о другима у породици“, каже Бахадир.
На питање где највише греше савремене породице, Дамира каже да и најбоље некад негде погреше, али да је важно трудити се.
„Грешке се дешавају, али је важно да је увидимо, да видимо где је, шта је и да се потрудимо да дамо све од себе да будемо и што бољи родитељи и што боља деца својим родитељима“.

Тајна породица које побеђују савремени тренутак у коме непрестано слушамо о кризи породичних вредности према Дамирином мишљењу лежи у овоме:
„Разумеју једни друге…“.
Проблематична игра о којој наша саговорница прича, састојала се из неколико основних питања о члановима породице. Од пет питања као најтеже за остале чланове породице, издвојила су се питања – која је његова/њена омиљена песма и које је његово/њено омиљено јело.
Овај тесте у коме се дају одговори на најједноставња питања о афинитетима и навикама других из најближег окружења, веома је погодан за извођење у нашим домовима, па би било добро да саставимо листу најосновнијих, пробамо да дамо одговоре и видимо колико се добро (не)знамо.

Светски дан породице установљен је 1994. године и од тада се обележава сваке године 15. маја.
Уједињене нације су овај дан посебно посветиле породичним вредностима како би се подигла свест међу доносиоцима одлука али и у јавности уопште, о проблемима и потребама породице као и о ефикасним начинима задовољавања тих потреба.
Овај медијски садржај, Радио Митровица север реализује у сарадњи са Популационим фондом Уједињених нација (УНФПА).



Извор: Радио Митровица север >>