Фотографије: Милан Добрић
Српски и босанскохерцеговачки књижевник, преводилац, публициста и новинар Мухарем Баздуљ, представио је у Галерији „Акваријус“ митровичкој публици свој последњи роман „Квадратни корен из живота“ (Лагуна, Београд).
Главни јунак романа враћа се у исти град – који више није „онај град“, као што и човек који га поново посећује више није „онај човек“, и прави рачун што властитог живота, што политичких и генерацијских промашаја.
Аутор напомиње, да му намера није била да своје политичке и друштвене ставове ’подмеће’ књижевном јунаку, већ их саопштава, како каже, преко пуно јачег мегафона – јавним наступима и кроз објављене текстове.
Промоцију, која је заправо подразумевала разговор са публиком, водио је писац и књижевни критичар Александар Дунђерин.
Током тросатног разговора, било је доста речи о бившој Југославији, Југословенима и „југоносталгичарима“…
Аутор не мисли да је нова Југославија могућа, према старој нема никакав сентиментални жал, већ жал према Југославији као рационалном пројекту, као идеји да имаш земљу са 20 милиона људи, у којој можеш да радиш све.
„Мислим да је однос према Југославији однос према властитој прошлости и према способности да будеш свестан континуитета властитог живота. Моја идеја почива више на једној принципијелној идеји да не можеш будућност да градиш на томе што ћеш да лажеш самог себе о прошлости. Ја волим да кажем за себе да сам рационална, емотивна особа. Моја идеја је више на нивоу рационалне анализе него сентименталне носталгије.“
На питање Миљане Дунђерин из ПКЦ „Акваријус“ шта треба да ураде млади људи, опредељени да се баве књижевношћу, да би били квалитетни писци, Баздуљ истиче да је кључна ствар у раној фази да иду за својим унутрашњим гласом.
„Наши писци чешће праве грешке у средњој или касној фази кад су превише наложени на своју тобожњу генијалност. Али, у раној фази заправо требаш да се ложиш на самог себе. У писање тера нешто ирационално и треба да пратиш то. Мислим да у том смислу, ако си одлучио да имаш ту врсту дрскости, да имаш идеју, да то што ти мислиш и кажеш треба да интересује друге људе, треба да верујеш у самог себе. То је то“
Осим о Југославији, причало се и о данашњим актуелним темама, медијској и политичкој сцени у Србији, БиХ, протестима у Београду и незаобилазно, о Косову.
У току вечери, пет примерака најновијег романа Мухарема Баздуља додељено је најсрећнијим добитницима.
Мухарем Баздуљ, рођен је у Травнику 1977. године. У Србији живи и ради од 2012. године. Аутор је 19 књига (романи, приче, есеји, колумне), а књижевне и публицистичке текстове објављује у водећим дневницима и недељницима у Сарајеву и Београду („Ослобођење“, „БХ Дани“, „Политика“, „Данас“, „Време“, „Недељник“, „Модерна времена“).
Извор: Радио „Контакт плус“ >>