У оквиру Радионице визуелних уметности у галерији „Акваријус“, у суботу (14. априла) одржана је радионица о филмској уметности.
Циљ радионице је да се учесницима конкурса за најбољи кратки филм о заштити животне средине на Еко Арт фестивалу, дају основне смернице о томе како осмислити, испланирати и на крају снимити један филм а не направити почетничке грешке.
А филм је веома сложена форма која у себи обједињује више уметничких израза. Задовољити их све је изазов и за искусне ауторе и младим почетницима ће требати сваки савет и помоћ коју старије колеге могу да им пруже. То је бескрајно поље неспутане креативности – поруке саопштаваш речју, сликом, бојом, музиком, гласом, тишином – и оно што је изазов за многе – мораш ускладити стваралачки дах са другим бићем, јер како кажу познаваоци овог израза, не можеш све сам.
„Јако је важно да се држе мера својих могућности. Они имају неку магловиту идеју и ми смо покушали да им кажемо шта је потребно, лепота и занимљивост свега јесте то што постоји хиљаду наћина да се приступи једној теми, хиљаде форми, само треба да у глави рашчистиш на који начин, којом методом, и колико ти је времена потребно. Припрема снимања је 80% завршеног посла, сам процес снимања и монтирања је нешто што се одвија брзо и лако ако се припрема добро одради“, каже предавач Предраг Радоњић – сценариста и директор Народног позоришта у Приштини.
Он додаје да су учесници временски ограничени на тринаест минута а већина њих се определила за седам минута трајања филма. Млади ствараоци ће моћи да се жанровски определе за документарни или играни филм.
О основама причања посредством покретних слика, полазницима је говорио и главни и одговорни уредник РТВ КИМ Горан Аврамовић.
„Тема је дивна. Потка коју су сви људи овде истакли је однос према животној средини – намерно не стављам све под фирму \’екологија\’. Нико од њих неће филм радити сам, јер филм сублимира гомилу разних уметности и сви ће радити са још пар људ, што је супер. Добијамо критичну групу од тридесетак људи који ће размишљати о томе како се односимо према животном простору, зашто на улицама има тако пуно смећа, да ли можемо да имамо мало више воде него што имамо и тако даље… Једва чекам мај да видим шта ће урадити… Многи су почетници па ако остане двоје, троје људи који ће се у будуће бавити филмом или можда јести хлеба од филма – мислим да би била направљена сјајна ствар“, каже Аврамовић.
Никола Живић је један од оних који ће се по први пут у животу упустити у авантуру креирања кратког филма.
„Данас смо причали о плановима. Ови искусни луди су нам пренели искуство које ће нам пуно значити и указали су нам на грешке које можемо да направимо. Мој друг и ја ћемо снимити филм који носи поруку о важности чувања животне средине. Први пут сам у свету филма , забавно је и у то се лако заљубиш“, каже Никола.
Његов колега Стефан Стојковић радиће на сценарију.
„Радионица је била продуктивна. Савети које смо добили су конкретни. Наш филм ће бити сликовна порука са текстом који ће говорити наратор, а све то биће пропраћено музиком која ће имати посебан ефекат“, прича Стефан.
Кратки филмови које ови млади људи буду напавили, биће приказани у мају месецу на Еко Арт фестивалу, а победник ће бити проглашен 25. маја.
Следеће суботе, Радионица визуелних уметности се наставља причом о фотографији. О основама ове уметности полазницима ће говорити фотограф и вишегодишњи фото-репортер Бојан Славковић.
Еко Арт фест се одржава први пут а организатори су НВО Акција заједничке помоћи и Приватни културни центар „Акваријус“ уз подршку УНМИК-а.