Пише: Никола Маловић
Фотографије: Харис Личина
На Косову и Метохији вријеме траје дуже. Биће зато што се освештава сваког дана. Ужурбани Београд који официјелно хрли ка Европи маниром festina lente, не слути да би ударцем шаком о сто и декларативним одустајањем од европског пута био примљен у Европу за два мјесеца
Из разлога тих и тих – што је некоме путовање за викенд, мени је догађај године. Што је другоме путовање у другу земљу – мени је одисеја. Што је некоме Америка, Азија, Африка или пак Аустралија са Океанијом – за мене је одлазак на Марс.
Стога ме првих неколико година није могла да разумије (јер, ко би?) Андријана Живановић, директорка Дома културе из Зубиног Потока, али када ме позвала по трећи пут да дођем не бих ли се као српски писац из Боке Которске представио људима на сјеверу Космета, више нисам имао куд. Нечасно би било одбити трипут.
На вијађ сам се са нулте надморске отиснуо колима у понедељак, 18. новембра, по лијепом времену, на чему сам био захвалан Богу. Изнад Будве ушао сам у Црну Гору, а на путу према Колашину – у географију коју никад нисам видио оком. Сјевер самосталне, суверене, међународно признате државе пуне силних епитета која је Србији забила нож у леђа признајући Косово* – ја никад у животу нисам видио.
На петочасовном путу од Подгорице до Зубиног Потока моје су се очи нагледале сурових кланаца, тјеснаца и сутјесци – за живота. Кањон ријеке Мораче је чудо природе. Врат да ушинеш током вожње, жељан сунца или неба.
Црногорску границу са Србијом прешао сам са истом емоцијом са којом ме дочекала и граница с Косовом*. Границе између нас с нама не би требало да постоје, а постоје само зато да би се на тим хајдучким чек-поинтовима додатно драо народ. И да би од тога живјеле географије које себе зову државама.
Континенталним Србима све удаљенија мисао да им море заиста припада
Излазак на море је трајна и стечена тековина. Свети Сава је 1219. у Боки Которској основао Зетску епископију, претечу данашње Митрополије црногорско-приморске. То сам казивао као Приморац коме српски Правопис допушта велико слово. Наш народ down under обдржавају двије силе: Српска православна црква и српска култура. На земљи гдје сви Срби славе славу, гдје монаси почесто долазе у куће свечара као пријатељи, на земљи гдје Живојин Ракочевић, директор Дома културе из енклаве Грачаница, зна сваког косметског Србина у главу, зарадио сам причама о мору и глобалном стању ствари бројне аплаузе.